Często zadawane pytania (FAQ)

Jak szybko otrzymam zamówienie do domu?

Jeśli złożysz zamówienie do 14:00 w dzień roboczy wyślemy Twoją paczkę tego samego dnia i na 97% otrzymasz ją następnego dnia roboczego. Zamówienia złożone po 14:00 oraz w dni wolne od pracy pakujemy następnego dnia roboczego.

Czy bursztyn bałtycki rzeczywiście jest dobry dla skóry?

Nawet bardzo dobry 🙂 Wszystko wyjaśniliśmy w tym artykule: Kosmetyki z bursztynem – co robią dla skóry?

Czy wasze kosmetyki są naturalne?

Zdecydowanie tak! We wszystkich produktach naturalne składniki stanowią min. 90% składu, a w większości ponad 95% składu. Zapewniamy Cię, że jeśli tylko dostępny jest dobry, naturalny i skuteczny składnik to my użyjemy go bez względu na koszty. Składników pochodzenia nienaturalnego używamy tylko wtedy gdy niemożliwe jest znalezienie równie skutecznego, naturalnego odpowiednika.

Czy mogę mieć uczulenie na wasze kosmetyki?

Notujemy bardzo niski współczynnik zgłoszeń alergii na kosmetyki (poniżej 0.001). Większość naszych produktów składa się w min. 95% z naturalnych i organicznych składników, bez syntetycznych, uczulających dodatków. Jeśli jednak masz skórę atopową lub potwierdzone alergie powinnaś/powinieneś skonsultować ich używanie ze swoim dermatologiem.

Czy mogę kupić / wypróbować wasze produkty stacjonarnie?

Oczywiście. Mamy 2 piękne butiki w nadmorskich miejscowościach Jarosławiec i Darłówko Zachodnie czynne od maja do września.

Czy planujecie otwarcie butiku w innych lokalizacjach?

Skupiamy się na zapewnieniu Ci świetnego doświadczenia w naszym e-butiku. Nie wykluczamy otwarcia butików w dużych miastach, na tę chwilę jednak nie mamy takich planów.