Jak odprężyć się przed snem?

Jak odprężyć się przed snem?

Nikogo nie trzeba przekonywać, że sen jest szalenie ważny dla naszego zdrowia – niewyspani nie mamy siły wypełniać naszych obowiązków ani cieszyć się życiem. Jak najlepiej przygotować się do snu, by regeneracja była głęboka i pozwoliła nam cieszyć się dobrą energią następnego dnia?

Każdy dzień jest walką z czasem, a wieczór pokonywaniem ostatniej prostej, co często okupione jest ogromnym stresem. Przez cały dzień tak mocno wciskasz pedał gazu, koncentrując się na zadaniach do wykonania, że nakręcona działaniem zapominasz wieczorem wcisnąć hamulec albo chociaż wrzucić na luz. Dlaczego to takie ważne? By obniżyć poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, który przez cały dzień mobilizował do jeszcze bardziej wydajnego działania. Wszystko dlatego, że zasypianie, kiedy nadal jesteś spięta, skutkuje słabą jakością snu. Mały problem, jeśli okresy wzmożonego stresu zdarzają Ci się sporadycznie i trwają kilka dni. Zdecydowanie gorzej, kiedy przestajesz sobie radzić ze stresem i jego poziom nie spada przed długi czas. Konsekwencją może być nie tylko niewyspanie i brak energii do życia, ale też obniżenie odporności organizmu, a więc większa podatność na choroby, otyłość a nawet problemy emocjonalne. Czy teraz już rozumiesz, dlaczego zdrowy sen jest taki ważny?

Jak zadbać o zdrowy sen?

Dbając o wieczorny relaks. Od tego, jak spędzisz wieczór, zależy jakość Twojego snu, a więc to, czy się obudzisz zregenerowana i czy będziesz mieć wystarczająco dużo energii na kolejny dzień. Dobry sen to także więcej pozytywnych myśli, większa zdolność do odczuwania przyjemności i lepsze relacje z innymi ludźmi. Jakie są najlepsze metody relaksacji? Jest ich wiele, ale nie ma jednej sprawdzonej, która działałaby na wszystkich i w każdej sytuacji. Dlatego warto wypracować sobie swoje własne rytuały i stosować nie tylko w sytuacjach ekstremalnych, ale najlepiej każdego dnia. Jak w przypadku małych dzieci, którym pomagają zasnąć te same codziennie serwowane przez rodziców czynności – dzięki temu ich organizm wie, kiedy należy zacząć się wyciszać.

Jak odprężyć się przed snem?

W jaki sposób dać organizmowi znać, że nadszedł czas na odpoczynek? Przede wszystkim wyłączając komputer, odrywając się od telefonu i rezygnując z oglądania filmu przed snem. Powszechnie wiadomo, że niebieskie światło zaburza wydzielanie melatoniny, czyli hormonu ułatwiającego zaśnięcie oraz regenerację. Zastanów się, co sprawi Ci przyjemność i pozwoli zapomnieć o trudach dnia? Cicha, nastrojowa muzyka? Rozmowa z domownikami o miłych aspektach dnia? – budowanie bliskości z innymi to jeden ze sposobów obniżania napięcia, o czym niestety często zapominamy. A może ciekawa lektura? – to zawsze dobry pomysł, pod warunkiem jednak, że wybierzesz wersję papierową. Dobrym pomysłem będzie także mindfulness czy kilka wyciszających i rozciągających napięte mięśnie karku czy bioder asan jogi. Pozwolą one się wyciszyć przed snem i skierować myśli ku sobie.

Dobrym pomysłem jest także aromatyczna i aromaterapeutyczna kąpiel. Do wyboru masz cały arsenał zapachowych kosmetyków, które nie tylko ciało, ale i nasze emocje wprowadzą w stan głębokiego relaksu. Całości dopełnią zapachowe świece i zapach do poduszki, które przez całą noc będą działać odprężająco na ciało i umysł.

Warto poszukać własnego skutecznego sposobu jak odprężyć się przed snem – kiedy już go znajdziesz, będziesz czekać na ten moment przez cały dzień.