Jak dobrać biżuterię do kształtu twarzy i typu urody?

jak dobrać biżuterię

Wybór właściwej biżuterii nie jest łatwą sprawą. Należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, jak np. kształt twarzy czy typ urody, do których dobieramy formę i kolor ozdób. Ale nawet jeśli nie masz tzw. dobrego oka, z łatwością sprostasz temu wyzwaniu. Wystarczy poznać kilka ogólnych zasad, by biżuteria jak najlepiej służyła Tobie i Twoim stylizacjom.

Dobór odpowiedniej biżuterii do kształtu twarzy

Z biżuterią jest jak ze strojem. Właściwie dopasowana do naszej sylwetki, urody, temperamentu, makijażu, fryzury i przede wszystkim do okazji pozwoli odwrócić uwagę od ewentualnych mankamentów i podkreślić nasze atuty. Jest ona jednym z elementów naszego wyglądu i powinna być dobrana tak, by idealnie komponować się z całością. Brzmi skomplikowanie, prawda? Tymczasem wystarczy pamiętać o tym, że strój powinien tworzyć wysmakowane, zrównoważone tło. Biżuteria – kolczyki czy naszyjnik – mogą być centralnym elementem przykuwającym uwagę.

Jak dobrać kolczyki do kształtu twarzy?

Idealnie gdy ten biżuteryjny akcent jest w okolicach twarzy – wtedy najlepiej dopełnia nasz wizerunek i jest najbardziej widoczny. W tej roli doskonale sprawdzą się kolczyki. Odpowiednio dobrane pozwolą osiągnąć pożądany efekt optyczny, tzn. w zależności od potrzeb poszerzą, wydłużą czy też zaokrąglą twarz. Przy ich doborze warto pamiętać o ogólnej zasadzie zakazującej odzwierciedlania kształtu swojej twarzy w biżuterii.

jak dobrać biżuterię

Tak więc, jeśli masz twarz okrągłą, zrezygnuj z klasycznych kół w uszach, stawiając na geometryczne, wręcz kanciaste, nieregularne kształty – jako „eye-catcher” idealnie sprawdzą się w tym przypadku długie, pionowe kolczyki. Przy twarzy trójkątnej szukaj form, które złagodzą ostre rysy – miękkości i delikatności dodadzą jej umieszczone blisko twarzy opływowe kształty i zaokrąglone linie ozdób. Prawdziwymi szczęściarami są kobiety o owalnych twarzach, gdyż mogą się cieszyć właściwie nieograniczoną gamą form i kształtów kolczyków.

Jak dobrać biżuterię do typu urody?

jak dobrać biżuterię

Kształt już wybrany, teraz czas na kolor! Będzie on zależał od Twojego typu urody – właściwie dobrany pozwoli nam prawdziwie zalśnić, podkreślając nasze atuty. Warto wiedzieć, jaki typ urody prezentujemy, gdyż dzięki temu łatwiej będzie nam wydobyć z niej to, co najpiękniejsze, i podkreślić jej naturalne piękno – także biżuterią.

Do typów scharakteryzowanych jako wiosna i jesień (jasna karnacja, jasne i rude włosy, błękitne, zielone lub brązowe oczy) pasują ciepłe, głębokie barwy. Najlepiej sprawdzi się w ich przypadku biżuteria z żółtego, błyszczącego złota (albo przynajmniej w takim kolorze). Może zawierać bursztyn – szczególnie w jego najbardziej powszechnym koniakowym kolorze, jak również ozdoby wykonane z sutaszu w intensywnych ale ciepłych barwach. W wersji wieczorowej idealnym dopełnieniem ich urody będzie luksusowa biżuteria z kamieniami szlachetnymi oprawionymi w złoto. W wersji dziennej delikatne złote łańcuszki z zawieszką, także zawieszki, np. z drewna z bursztynem, w ciepłych kolorach ziemi.

Jeśli Twój typ to lato – a taki jest właśnie najczęściej spotykany w Polsce typ kolorystyczny – lub zima, to postaw na biżuterię w chłodnych kolorach. Powinna być wykonana ze srebra, stali szlachetnej, białego złota, palladu czy platyny, którą dla lepszego efektu można przełamać odrobiną delikatnego koloru. Świetnie sprawdzą się tu proste, minimalistyczne formy, biały bursztyn, perły oraz turkusy.

Czy teraz już wiesz, dlaczego biżuteria jest takim ważnym dodatkiem do naszych stylizacji a przede wszystkim do naszej urody? Ponieważ pozwala nam lśnić pełnym blaskiem!

PS: Wielkimi krokami zbliża się Dzień Kobiet. Korzystając z naszych porad powyżej dobierzesz dla siebie idealną biżuterię na uroczystą kolację czy spacer. Jeżeli szukasz prezentu, przeczytaj koniecznie nasze podpowiedzi aby był wyjątkowy i zaskakujący!