Jak dbać o skórę twarzy?
Jak dbać o skórę twarzy?
Przede wszystkim… Naturalnie!
Kremy na dzień, kremy na noc, kremy pod oczy, toniki, mleczka, żele do mycia – co będzie odpowiednie do pielęgnacji Twojej skóry twarzy? Wszystko zależy od jej indywidualnych potrzeb – te najlepiej zaspokoją kosmetyki na bazie naturalnych składników. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się jak odpowiednio dbać o skórę twarzy!
Skóra twarzy to jedno z najbardziej delikatnych i wymagających miejsc, dlatego potrzebuje właściwej pielęgnacji. Jaka będzie odpowiednia dla Ciebie? Nie ma jednego sprawdzonego rozwiązania dla wszystkich. Inne będą potrzeby skóry mieszanej, inne skóry suchej i tłustej, a jeszcze inne normalnej. Co więcej, u osób z każdym z tych czterech rodzajów skóry mogą występować dodatkowe dolegliwości. Najczęściej zaliczyć do nich należy skórę wrażliwą, naczynkową, alergiczną, trądzikową czy atopową. Dlatego właśnie tak ważny jest dobór odpowiednich kremów, które zaspokoją wszystkie potrzeby Twojej skóry.
Pielęgnacja skóry twarzy kosmetykami naturalnymi
Dlaczego powinnaś wybierać kosmetyki naturalne? Przede wszystkim dlatego, że zawierają naturalne składniki aktywne – oleje, ekstrakty i wody roślinne, często pochodzące z upraw ekologicznych – które skutecznie oczyszczają i pielęgnują skórę twarzy. Efektów nie zobaczysz tak szybko, jak w przypadku kosmetyków zawierających syntetyczne składniki aktywne. W przypadku naturalnych będziesz musiała na nie poczekać dłużej, ale warto! Pozwalają one skórze oddychać, mobilizują ją do samodzielnej regeneracji, łagodnie i konsekwentnie wspierając ją w pełnieniu jej fizjologicznych funkcji.
Naturalnymi składnikami aktywnymi szczególnie polecanymi do pielęgnacji skóry twarzy są m.in. kofeina, która chroni przed skutkami promieniowania UV oraz wygładza i napina skórę. A także nazywany eliksirem młodości kwas hialuronowy, którego genialne właściwości są powszechnie znane. Nieodzownym składnikiem naturalnych kosmetyków są także oleje. Jednym z najbardziej znanych jest arganowy, zwany płynnym złotem, wykazuje wiele właściwości korzystnych dla zdrowia i urody. Między innymi działa on opóźniając proces starzenia skóry, głęboko ją nawilża i odżywia. Nie do przecenienia jest także olej z pestek winogron działający łagodząco i matująco oraz Olivem 1000 łączący wszystkie cenne właściwości oliwy z oliwek, zapewniający działanie nawilżające i zmiękczające. Prawdziwym odkryciem jest ekstrakt z komórek macierzystych mikołajka nadmorskiego, który ma dobroczynne działanie nawilżające.
Rośliny – najlepsze do pielęgnacji naszej skóry
Z leczniczych właściwości roślin kobiety korzystały od tysiącleci, wysoko ceniąc ich dobroczynny wpływ także na skórę. Po okresie zachwytu kosmetykami syntetycznymi – które, jak się okazało, wcale nie są takie przyjazne – następuje powrót do roślin o udowodnionym dobroczynnym działaniu. Ta gałąź kosmetyki dynamicznie się rozwinęła w ciągu ostatnich kilku lat. Producenci uzbrojeni w nowoczesne technologie – sięgają po to, co natura dała nam najlepszego, m.in. aloes, który uelastycznia i ujędrnia oraz łagodzi podrażnienia, oraz rokitnik – bogaty w antyoksydanty i mikroelementy, nadający cerze zdrowego kolorytu. W kremach, tonikach i płynach micelarnych – szczególnie do skóry podrażnionej, naczynkowej i trądzikowej – bardzo dobrze sprawdza się także arnika. Posiada ona właściwości nawilżające, likwidujące łuszczenie oraz przywracające jędrność i elastyczność. Skóra tłusta i mieszana będzie wdzięczna za tymianek. Hamuje on rozwój bakterii odpowiedzialnych za zmiany trądzikowe, oczyszcza, odkaża i zapobiega zapaleniom. Z alantoina będzie doskonała do skóry z bliznami i ranami, które dzięki niej zostaną łagodnie wyleczone.
Minerały i antyoksydanty – nieodzowny element pielęgnacji
O tym, że witaminy oraz minerały są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, nie trzeba nikogo przekonywać. Nie tylko odpowiadają one za prawidłowy przebieg niektórych procesów zachodzących w naszym organizmie, a także pomagają utrzymać skórę w dobrej kondycji. Nic więc dziwnego, że znajdziesz je także w kosmetykach. Za cenne źródło witamin i minerałów uważa się m.in. algi morskie, które skutecznie radzą sobie z oznakami starzenia, objawami trądziku i alergii skórnych. A także pozyskiwane z orzechów masło shea – naturalny antyoksydant i filtr UV, bogate w odpowiadające za zdrowy i młody wygląd skóry witaminy A, E i F, która działa przeciwzapalnie i reguluje pracę gruczołów łojowych. Składnikiem wielu kosmetyków pielęgnacyjnych jest także panthenol. Jest to pochodna witaminy B5 niezbędnej w procesach tworzenia skóry. Wykazuje on właściwości gojące oraz regenerujące uszkodzony i wysuszony naskórek (np. wskutek nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne).
Szerokie zastosowanie w kosmetyce ma także bursztyn, który odnajdziesz w kremach, żelach do mycia, peelingach, mleczkach i tonikach. Pozyskany z niego kwas bursztynowy, który jest katalizatorem naturalnych przemian komórkowych. Składnik ten jest pożądany w kosmetykach, które mają za zadanie nawilżać, normalizować, spowalniać procesy starzenia oraz stymulować odnowę komórek.
A Ty jak dbasz o swoją cerę?
To ważne, abyś do pielęgnacji cery wybierała kosmetyki naturalne o sprawdzonym składzie i bogate w składniki aktywne. To one są nie tylko gwarancją pięknej i zdrowej skóry, ale i naszego dobrego samopoczucia. Aby jednak cieszyć się tym pięknem jak najdłużej, warto też włączyć w proces pielęgnacji zdrowe nawyki. Pamiętaj o przestrzeganiu diety, ruchu na świeżym powietrzu, rezygnacji z używek i duuuuuuużej ilości snu.
Mamy nadzieję, że już wiesz jak dbać o skórę twarzy!
Mogą zainteresować Cię również poniższe arykuły:
Przeczytaj jak mikołajek nadmorski, wydmowa roślina znad morza, odmieni sposób nawilżania Twojej skóry.
Bursztyn od tysiącleci znany jest z dobroczynnych właściwości. Niedawno przebojem wszedł do kosmetologii.
Poznaj doskonałe kolekcje kosmetków z bursztynem i innymi składnikami aktywnymi od The Amber Body.